Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
MARTYRIUM CHRISTI fungovali v západných Čechách s krátkou prestávkou v rokoch 1994 – 2014 a deathmetalovému svetu ako dedičstvo zanechali jedno demo a dva albumy. Najneskôr po tom druhom, vydanom v roku 2007, fungovali asi skôr len sporadicky, ale svojho času boli vcelku pojmom. Pamätám si, že v časoch dema „Anomalous“ boli spolu s pražskými APPALLING SPAWN vnímaní ako nový, svieži a hlavne divoký vietor na CZDM scéne. Pražania veľmi solídne spojazdnili hyperblastujúci death metal, ktorý po transformácii na LYKATHEA AFLAME nabral až nádych progresívneho extrému, pri ich západnejších kolegoch zase nechýbali prirovnania od DEICIDE až kamsi k CRYPTOPSY (boli to proste časy romantického nadšenia v metalovej hudobnej publicistike).
Albumy sú počúvateľné aj teraz, hoci majú už skôr hodnotu svedectva o tom, ako death metal tu u nás znel v čase ich vzniku, nie všetko odolalo času a aj počuť, že skrátka nejde o spolok z Ameriky, na druhej strane prejav MARTYRIUM CHRISTI mal v sebe prvky, ktoré ich robili celkom ľahko rozoznateľný. Teraz sa po rokoch s novým projektom, dnes už aj regulárnou kapelou prihlásil jeden z gitaristov. Keď som sa to dozvedel, pustil som si na Bandzone ukážky z dema a fakt žiadne nadšenie, „death metal okresnej čs. kvality model polovica 90. rokov som veru nečakal, snáď to na albume bude lepšie, čakám, že tam bude nový materiál, ktorý sa za štyri roky niekam posunul.“
Polhodinový album je vonku od leta, aktuálne už je k dispozícii ako CD a je na ňom osem skladieb (vrátane prerábok starého materiálu) zabalených do obalu evokujúceho grafické spracovanie z 90. rokov s celkom vzhľadným titulným obrázkom, trochu postapokalypticky či dystopicky ladeným. A deväťdesiatkovo vyznieva aj hudba. Žánrovo ide o čistý death metal, možno s nejakými prvkami, ktoré by sa uplatnili aj v thrash, heavy či melodickejšom metale. Jednoducho kov smrti tak, ako ho tvorili ľudia odchovaní metalovou klasikou. Rytmicky živá hudba postavená na skočných, rýchlejších tempách oživených ostro nasekanými pasážami a s nemalým podielom náklepových úsekov, v ktorých riffovanie, harmónie i ponuré vyznenie oživuje odkaz MARTYRIUM CHRISTI asi najviac.
Obzvlášť to platí pre hudbu, ktorú hrali na albumoch, najdivokejšie pasáže MURMUR by mohli byť na hypotetickom albume vydanom po „We Will Kill...For You“. Rúhačskú štvorku pripomenie aj frázovanie a zrozumiteľnosť hlboko z hrdla vyrážaného či revaného vokálu, a zvuk, ktorý je na pomery žánru ostro rezaný a konkrétny. Mnohí si na to potrpia, ja osobne tu oceňujem staroškolsky znejúce bicie, akurát činely to mohli „rozbaliť“ výrazne viac. Tam, kde MURMUR až tak netlačia na pílu, počuť, že nechávajú priestor aj melodike, harmóniám a snažia sa i o istú atmosféru a tlak. V žiadnom prípade sa nedeje nič nového a objavného, skôr nostalgický závan dávnej čistoty a „srdciarstva“, na zdržanlivé ovácie by tento album mal vyjsť o mnoho rokov skôr, dnes ide o hudbu pre fanúšikov, pre ktorých je tradícia najviac.
Ešte tu máme texty v takej starej dobrej stredoeurópskej angličtine slovom i výslovnosťou (pozn. každý ne-anglofónny umelec má prízvuk a napr. takí Fíni s tým svojím celkom urobili dieru do sveta, takže fakt skôr dbať na to, aby to naozaj vyzeralo ako angličtina). Ak máte pocit, že pri titule mieriacom na „nový svetový poriadok“ a spomínaní demokracie, cesty k moci, Klondike atď. môžete tušiť, o čom to bude, máte správny pocit. Ale povedzme, že ak si v texte „Democracy“ predstavím súčasné Maďarsko (napríklad), v zásade všetko sedí, akurát sa skladba mala volať „Autocracy“. Takže ďalšia variácia na tému „rockeri a metalisti tnú do zloby svetového diania“, alebo potom osobné výpovede s ľahkým nádychom únavy a rezignácie. Takýchto textov sú kilometre a ďalšie ešte pribudnú. Hudobná stránka mňa osobne oslovuje viac, ako spomienka na „tak sa hralo kedysi“ album vcelku funguje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.